Hoppa till sidans innehåll

Resultat DM i styrkelyft 2013

22 NOV 2013 09:38
Säffle AK arrangerade distriktsmästerskap i styrkelyft lör-sön 2013-11-09--10. Ett mycket bra arrangemang med många fina insatser. 12 st damer och 48 st herrar tävlade från 10 olika klubbar.
  • Uppdaterad: 22 NOV 2013 12:49

Bästa damlag blev i följande ordning (6 bästa lyftare):

Klubb             Poäng
Örebro KK 12 12 9 9     42
Säffle AK 12 9 9 7     37
Nora AK 12 12 8       32
Karlstads AK 8           8

Guld = 12 p, Silver = 9 p, Brons = 8 p.

 

Bästa herrlag blev i följande ordning: (6 bästa lyftare):

Klubb             Poäng
Nora AK 12 12 12 12 9 7 64
Örebro KK 12 8 8 7 6 6 47
Degerfors AK 9 9 7 6 6 5 42
Västra AK 12 9 8 7 4   40
Säffle AK 12 9 8 5 1   35
Karlstads AK 9 8 4 2     23
Hallsbergs AK 8 8 5       21
Kristinehamn 9 7 1 1     18
Storfors AK 5           5
Köpings AK 3           3

 

Resultat damer (endast medaljörer)
Klass 57:

1. Wictoria Funke, Säffle AK, 262,5 kg (Distriktsrekord i knäböj och sammanlagt).

2. Ina-Marie Åberg, Örebro KK, 230 kg.Mycket starka debuter av båda lyftarna.


Klass 63:

1. Emma Johansson, Nora AK, 315 kg. Hon passade även på att ta nya 
ungdoms- och juniorrekord i bänkpress genom att lyfta 90 kg vilket 
även är ett inofficiellt nytt svenskt bänkpressrekord.

2. Petra Olsson, Säffle AK, 305 kg.

3. Sandra Johansson, Karlstads AK, 290 kg.

 

Klass 72:

1. Karolina Arvidsson, Örebro KK, 397,5 kg.

2. Michaela Svanelind, Säflle AK, 352,5 kg.

3. Pörni Berglind, Nora AK, 352,5 Kg.

 

Klass 84:

1. Sandra Wilen, Örebro KK, 355 kg.

2. Linnea Fröberg, Örebro KK, 220 kg.

 

Klass +84:

1. Marie Tisell, Nora AK, 390 kg (Distriktsrekord i knäböj och sammanlagt).

 

  Damer ungdom poäng      
             
Pl Vikt Förnamn Efternamn Klubb Totalt Poäng
1 60,75 Emma Johansson Nora AK 315,0 347,603
2 56,50 Wictoria Funke(k) Säffle AK 262,5 306,705
3 56,40 Ina-Marie Åberg(k) Örebro KK 230,0 269,123

 

  Damer juniorer poäng      
             
Pl Vikt Förnamn Efternamn Klubb Totalt Poäng
1 64,75 Michaela Svanelind Säffle AK 352,5 370,654
2 61,55 Petra Olsson(k) Säffle AK 305,0 333,213
3 60,75 Sandra Johansson(k) Karlstads AK 290,0 320,015

 

  Damer alla poäng      
             
Pl Vikt Förnamn Efternamn Klubb Totalt Poäng
1 69,80 Karolina Arvidson(k) Örebro KK 397,5 396,228
2 64,75 Michaela Svanelind Säffle AK 352,5 370,654
3 60,75 Emma Johansson Nora AK 315,0 347,603
4 71,55 Pörni Berglind Nora AK 352,5 345,344
5 75,50 Sandra Wilen(k) Örebro KK 355,0 336,079
6 61,55 Petra Olsson(k) Säffle AK 305,0 333,213
7 102,60 Marie Tisell Nora AK 390,0 322,374
8 60,75 Sandra Johansson(k) Karlstads AK 290,0 320,015
9 56,50 Wictoria Funke(k) Säffle AK 262,5 306,705
10 56,40 Ina-Marie Åberg(k) Örebro KK 230,0 269,123
11 62,40 Marie Alexandersson(k) Säffle AK 195,0 210,951
12 74,35 Linnea Fröberg(k) Örebro KK 220,0 210,210

 

Resultat herarr (endast medaljörer)
 

Klass 66:

1. Jonas Telégin, Nora AK, 455 kg på klassisk manér.

2. Lars Jansson, Nora AK, 452,5 kg.

3. Peter Andersson, Hallsbergs AK, 337,5 kg.

 

Klass 74:

1. Peter Ollanketo, Västra AK, 575 kg.

2. Kjell-Arne Nilsen, Degerfors AK, 547,5 (M2 distriktsrekord, samtliga res.)

3. Thomas Nordqvist, Örebro KK, 507,5 kg.

 

Klass 83 kg:

1. Niklas Nordling, Säffle AK, 730 kg (Distriktsrekord samtliga jun res. och senior knäböj, marklyft och sammanlagt).

2. Leif Joensuu, Degerfors AK, 687,5 kg.

3. Joachim Kristensen, Västra AK, 605 kg.


Klass 93 kg:

1. Tommy Johansson, Nora AK, 720 kg.

2. Lars Höglander, Västra AK, 710 kg.

3. Tobias Nygren, Karlstads AK, 632,5 kg.

 

Klass 105:

1. Jan Pettersson, Nora AK, 740 kg.

2. Mikael Svanström, Säffle AK, 680 kg.

3. Conarad Hansson, Örebro kK, 640 Kg.

 

Klass 120:

1. P-O Larsson, Nora AK, 767,5 kg (distriktsrekord i bänkpress och 
sammanlagt M1).

2. Mikael Ålin, Karlstads AK, 737,5 kg (distriktsrekord i 
bänkpress).

3. Rickard Kanon, Hallsbergs AK, 715,5 kg (distriktsrekord i 
marklyft).

 

Klass +120:

1. Robin Sjögren, Örebro KK, 850 kg.

2. Latif Jashari, Kristinehamn, 712,5 kg.

3. Toni Radanov, Säffle AK, 700 kg.

 

  Herrar alla poäng      
             
Pl Vikt Förnamn Efternamn Klubb Totalt Poäng
1 82,90 Niklas Nordling Säffle AK 730,0 487,640
2 164,50 Robin Sjögren(k) Örebro KK 850,0 464,015
3 82,85 Leif Joensuu Degerfors AK 687,5 459,250
4 92,40 Tommy Johansson Nora AK 720,0 453,672
5 90,80 Lars Höglander Västra AK 710,0 451,276
6 116,80 P-O Larsson Nora AK 767,5 444,152
7 104,75 Jan Pettersson Nora AK 740,0 442,520
8 114,45 Mikael Åhlin Karlstads AK 737,5 429,004
9 95,45 Mikael Svanström Säffle AK 680,0 422,008
10 73,75 Peter Ollanketo Västra AK 575,0 414,403
11 117,15 Rickard Kanon(k) Hallsbergs AK 715,5 413,702
12 125,10 Latif Jashari(k) Kristinehamn 712,5 405,983
13 82,90 Joachim Kristensen Västra AK 605,0 404,140
14 92,50 Tobias Nygren(k) Karlstads AK 632,5 398,349
15 73,55 Kjell-Arne Nilsen Degerfors AK 547,5 395,350
16 82,50 Karl Fröberg(k) Örebro KK 587,5 393,566
17 137,00 Toni Radanov Säffle AK 700,0 392,490
18 98,75 Conrad Hansson(k) Örebro KK 640,0 391,424
19 76,05 Tomas Eriksson Degerfors AK 550,0 388,025
20 91,70 Sören Davidsson(k) Västra AK 610,0 385,825
21 116,75 Stefan Persson(k) Degerfors AK 655,0 379,049
22 108,80 Mathias Johansson(k) Örebro KK 627,5 370,539
23 73,50 Thomas Nordqvist(k) Örebro KK 507,5 366,821
24 82,60 Andreas Sundberg Degerfors AK 547,5 366,497
25 63,80 Lars Jansson Nora AK 452,5 365,530
26 113,50 Linus Wikström Storfors AK 615,0 358,607
27 66,00 Jonas Telégin(k) Nora AK 455,0 357,266
28 73,00 Markus Nilsson(k) Kristinehamn 490,0 355,936
29 80,95 Björn Andersson(k) Köpings AK 525,0 355,635
30 90,95 Johan Stenberg(k) Örebro KK 560,0 355,544
31 83,00 Thomas Gustavsson(k) Västra AK 530,0 353,775
32 110,15 Fredrich Martinsson(k) Örebro KK 592,5 348,509
33 90,85 Richard Bäckström(k) Hallsbergs AK 545,0 346,184
34 70,45 Joakim Lundberg Degerfors AK 460,0 342,838
35 90,00 Tommy Andersson(k) Karlstads AK 535,0 341,544
36 90,35 Sueliman Suelimanpoor(k) Nora AK 535,0 340,795
37 83,00 Albin Becker(k) Karlstads AK 500,0 333,750
38 77,40 Isak Friberg(k) Nora AK 470,0 327,825
39 81,50 Johan Lindell(k) Kristinehamn 485,0 327,327
40 110,85 John Eriksson Nora AK 557,5 327,253
41 81,75 Fredrik Grahn(k) Kristinehamn 477,5 321,549
42 124,20 Joakim Aderlöf(k) Nora AK 555,0 316,683
43 72,65 Yngve Karlsson(k) Säffle AK 432,5 315,076
44 82,15 Andreas Rogne(k) Säffle AK 410,0 275,274
45 63,15 Peter Andersson(k) Hallsbergs AK 337,5 274,860
46 92,90 Magnus Pontinder Karlstads AK 280,0 175,980
47 104,20 Niclas Nilsson Degerfors AK 230,0 137,816

 

  Herrar juniorer poäng      
             
Pl Vikt Förnamn Efternamn Klubb Totalt Poäng
1 82,90 Niklas Nordling Säffle AK 730,0 487,640
2 117,15 Rickard Kanon(k) Hallsbergs AK 715,5 413,702
3 92,50 Tobias Nygren(k) Karlstads AK 632,5 398,349
4 98,75 Conrad Hansson(k) Örebro KK 640,0 391,424
5 108,80 Mathias Johansson(k) Örebro KK 627,5 370,539
6 113,50 Linus Wikström Storfors AK 615,0 358,607
7 90,85 Richard Bäckström(k) Hallsbergs AK 545,0 346,184
8 70,45 Joakim Lundberg Degerfors AK 460,0 342,838
9 90,35 Sueliman Suelimanpoor(k) Nora AK 535,0 340,795
10 77,40 Isak Friberg(k) Nora AK 470,0 327,825
11 81,50 Johan Lindell(k) Kristinehamn 485,0 327,327

 

  Herrar ungdom poäng      
             
Pl Vikt Förnamn Efternamn Klubb Totalt Poäng
1 82,60 Andreas Sundberg Degerfors AK 547,5 366,497
2 83,00 Albin Becker(k) Karlstads AK 500,0 333,750
3 72,65 Yngve Karlsson(k) Säffle AK 432,5 315,076
4 82,15 Andreas Rogne(k) Säffle AK 410,0 275,274

 

Grattis till alla önskar VSSF!

Skribent: P-O Larsson





 






 

 

Postadress:
Västra Svealands Styrkelyftförbund
c/o Tommy Horvath, Norrgatan 25
703 56 Örebro

Kontakt:
Tel: 0733571559
E-post: tommy.horvath@bigpea...

Se all info