Hoppa till sidans innehåll

Resultat DM i bänkpress 2013

21 NOV 2013 15:36
Västra AK arrangerade som vanligt ett bra mästerskap (2013-09-21) och det bjöds på många fina insatser och rekord. 8 st damer och 46 st herrar tävlade från 9 olika klubbar.
  • Uppdaterad: 21 NOV 2013 18:16

Bästa damlag blev i följande ordning (6 bästa lyftare):

1 Örebro KK (1 guld, 1 silver, 2 brons)

2 Nora AK (2 guld, 1 silver)

3 Karlstad AK (1 guld)


Bästa herrlag blev i följande ordning:

1 Karlstad AK (4 guld, 1 brons)

2 Säffle AK (1 guld, 2 silver, 2 brons)

3 Örebro KK (1 silver, 2 brons)

4 Nora AK (1 guld, 1 silver)

5 Västra AK (1 guld, 1 silver)

6 Degerfors AK (1 silver)

7 Filipstads AK (1 guld)

8 Köpings AK

9 Storfors AK

Pris till bästa daminsats senior gick till Örebro KKs Ulrika Johansson och på herrsidan blev det Per Montonen, också Örebro KK som fick ta emot priset.

Pris till bästa dam ungdom/junior gick till Nora AKs Emma Johansson och herr gick till Conrad Hansson Örebro KK:

 

Resultat damer (endast medaljörer)

Klass 63:

Ulrika Johansson vann på 95 kg.

Ungdomslyftaren Emma Johansson, Nora Ak tog silvret på 72,5 kg.

Elma Jukic, Örebo KK fick brons på 60 kg.

 

Klass 84:

Pörni Berglind, Nora AK lyfte 82,5 kg och vann klassen.

Sandra Wilen, Örebro KK fick silver på 62,5 kg.

Linnea Fröberg, Örebro KK fick bronset på 52,5 kg.

 

Klass +84:

Marie Tisell, Nora AK debuterade i bänkpress och lyfte hem guldet på 85 kg. Det blev även ett nytt distriktsrekord.

 

Resultat herrar (endast medaljörer)

Klass 59:

Unge Andreas Andersson, Säffle Ak var ensam i klassen och lyfte 60 kg och fick guld samt nytt distriktsrekord.


Klass 66:

Lars Jansson, Nora AK, lyfte 117,5 kg som blev nytt M2 distriktsrekord och vann guld.


Klass 74:

Lars Carlsson, Filipstads AK vann i klassisk stil på 130 kg.

Kjell-Arne Nilsen, Degerfors AK, tog hem silvret och fick M2 distriktsrekord med 127,5 kg.

Thomas Nordqvist, Örebro KK, fick bronset efter lyft 120 kg.

 

Klass 83 kg:

Mats Linell, Karlstads AK, hade gått ner en viktklass och lyfte 165 kg och fick guldet.

Robin Kvarström, Säffle AK, lyfte 160 kg och fick silver.

Hemma sonen Joachim Kristensen krigade upp 157,5 kg och fick bronset.

 

Klass 93 kg:

Rickard Andrén, Karlstads AK, lyfte fina 197,5 kg och fick guldet.

Lars Höglander lyfte 180 kg och fick silver.

Duktige juniorlyftaren Niklas Nordling fick bronset på 165 kg.  

 

Klass 105:

Som för dagen nästan bestod av startlistan på SM i BP så tog Patrik Karlsson, Karlstads AK hem guldet i vanlig ordning genom att lyfta 242,5 kg.

Jan Andersson, Säffle AK blev 2:a, hade gått upp en viktklass och tog nytt M1 bänkrekord på 227,5 kg.

Duktige juniorlyftaren Conrad Hansson debuterade med bänkpresströja och lyfte 212,5 kg och fick bronset.

 

Klass 120:

Blev en spännande kamp om guldet då det avgjordes i sista lyftet då Mikael Åhlin, Karlstads AK fick sitt enda godkända lyft 220 kg och passerade P-O Larsson.

P-O Larsson, Nora Ak, lyfte 210 kg och fick silvret.

Johan Eriksson, Karlstads AK, fick bronset på 192,5 kg.


Klass +120:

Blev en mycket spännande kamp om platserna 1-3. Alla medaljlyftare klarade sina sista lyft.

Örjan Dahl, Västra AK, lyfte 217,5 kg och fick guldet.

Robin Sjögren, Örebro KK, lyfte fina 215 kg och fick silver.

Toni Radanov, Säffle AK, lyfte 212,5 kg och fick bronset.

 

Grattis till alla lyftare önskar VSSF!

Skribent: P-O Larsson





 






 

 

Postadress:
Västra Svealands Styrkelyftförbund
c/o Tommy Horvath, Norrgatan 25
703 56 Örebro

Kontakt:
Tel: 0733571559
E-post: tommy.horvath@bigpea...

Se all info