Hoppa till sidans innehåll

Resultat klassisk U/J/V-SM SL 2014 Örebro

26 JUN 2014 16:47
SM i klassisk styrkelyft för ungdomar, juniorer och veteranser hölls för första gången i Örebro i Nässjö 9-11/5.
  • Skapad: 26 JUN 2014 16:47

Från VSSF fanns det med 39 lyftare som alla presterade mycket bra resultat. Sammanlagt blev det 29 st medaljer varav 13 st guld, 10 st silver och 6 st brons.

Även en del svenska rekord slogs under helgen.

 

Kategorgi: Ungdom  

Pl Klass Förnamn  Efternamn  Klubb  Totalt 
1  65 Emma  Johansson  Nora AK  307,5
           
1  84  Emma  Pettersson  Örebro KK  317,5
           
1 59 Jonathan  Gustafsson  Västra AK 287,5
           
2 74  Alen  Gazibegovic  Örebro KK 457,5
3 74 Sangeen  Abdi Degerfors AK   155,00 
           
4 93  Johan  Eneholm  Örebro KK 422,5

 

  

 

 

 

 




 

 

 

 

 

 

Kategorgi: Junior 

Pl Klass Förnamn  Efternamn  Klubb  Totalt 
3 47 Louise Konradsson Örebro KK  185,0
           
2 57 Ina-Marie  Åberg Örebro KK  250,0
3 57 Sandra Axelsson Örebro KK  230,0
           
1 63 Petra  Olsson Säffle AK   335,00
           
2
84
Amanda 
Scherdin
Örebro KK
337,5


       
4 74 Jukka Mika Kulokorpi  Hallsbergsk AK 502,5
           
1 83  Rasmus  LaursenSarwien Örebro KK 595,0
5 83 Albin  Becker  Karlstads AK 522,5
6 83 Karl  Kjellstrand  Degerfors AK 500,0
9 83 Niklas  Björn  Västra AK  445,0
           
1 93 Tobias  Nygren  Karlstads AK 655,0
3 93 Felix  Kihl  Örebro KK 627,5
11 93 Suleiman  Suleimanpoor  Nora AK 537,5
           
2 105 Conrad  Hansson  Örebro KK 692,5
3 105 Richard  Bäckström Blyckert  Örebro KK 655,0
6 105 Emil Salmela Köpings AK 625,0    

Kategori: M3    

Pl Klass Förnamn  Efternamn  Klubb  Totalt 
1 74 Kjell-Arne  Nilsson  Degerfors AK 417,5
1 93 Jens  Aarhus  Charlottenbergs AK 540,0
1 120 Hans  Ring  Köpings AK 510,0
2 +120  Håkan  Fransson  Degerforsk AK 375,0 
           

Kategorgi: M2

Pl Klass Förnamn  Efternamn  Klubb  Totalt 
1 63 Riitta Liimatainen Örebro KK
367,5
           
1 66 Peter Andersson  Hallsbergs AK 310,0
           
2 93 
Rydiger 
Hopp 
Köpings AK
495,0 


Kategorgi: M1

Pl Klass Förnamn  Efternamn  Klubb  Totalt 
2 74 Thomas  Nordqvist  Örebro KK  527,5

74
Lars 
Carlsson 
Filipstads AK
512,5
7 74  Håkan  Tinglöf  Degerforsk AK 367,5
           
2 83 Thomas Gustavsson Västra AK 510,0
           
2 93 Tommy Johansson Nora AK 605,0
           
1 105 Janne Salmela Köpings AK 700,0
2 105 Abdel  Seidou Örebro KK  645,0
3 105 Lawrence  Hackley Örebro KK  645,0
5 105 Magnus Högberg Örebro KK  512,5
           
1 120 Per Montonen Örebro KK  765,0
           


 Länk till samtliga resultat: Resultat

 

VSSF önskar alla grattis.

Skribent: P-O Larsson





 






 

 

Postadress:
Västra Svealands Styrkelyftförbund
c/o Tommy Horvath, Norrgatan 25
703 56 Örebro

Kontakt:
Tel: 0733571559
E-post: tommy.horvath@bigpea...

Se all info